تردمیل ویژه برای مورچه ها +عکس

به گزارش صبحانه، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که به راحتی می‌توان حرکات حیوانات را با قرار دادن آنها بر روی تردمیل زیر نظر گرفت و بررسی کرد، این کار در نگاه اول ساده به نظر می‌رسد اما زمانی که قرار است از این طریق رفتار مورچه را زیر نظر بگیرید، ساخت چنین تردمیلی چندان هم راحت نخواهد بود.

باخبر شدیم برای اولین بار دانشمندان موفق به ساخت یک تردمیل شده‌اند که با استفاده از آن می‌توان حرکات مورچه را زیر نظر گرفت. این تردمیل در واقع یک موس کامپیوتر است که به صورت برعکس قرار گرفته و در آن از بالشت هواوی  استیروفوم به عنوان گوی استفاده شده است، زمانی که دانشمندان مورچه را بر روی این موس قرار می‌دهند مکانیزم درست شده، دقیقا حالت تردمیل را برای مورچه ایفا می‌کند.

 

جالب اینجاست که سنسورهای نوری که در این موس قرار گرفته برای بررسی میزان سرعت حرکت مورچه، مسافتی که طی کرده است و جهت‌یابی مورچه در حین استفاده از تردمیل عمل می‌کنند.


همان‌گونه که دانشمندان انتظار داشتند این تردمیل توانسته است به خوبی حرکات مورچه را زیر نظر بگیرد، در نتیجه شاهد دستاوردهای جدیدی از نحوه حرکت مورچگان هستیم.

دانشمندان به کمک این تردمیل جالب توانسته‌اند به راز جهت‌یابی مورچه برای رسیدن به لانه دست پیدا کنند. این‌گونه که پیداست مورچه‌ها با استفاده از محل قرار گرفتن خورشید در آسمان قادر به جهت‌یابی هستند. جالب اینجاست زمانی مورچه‌ها گم می‌شوند، از الگوی حرکتی پیروی می‌کنند و سرعت خود را کاهش داده و به دور محیط می‌چرخند تا مسیر را مجدد پیدا کنند.

در مجموع باید گفت این تردمیل جدید بدون شک رازهای بیشتری را از زندگی مورچه‌ها برملا خواهد کرد، از طرف دیگر می‌توان از این تردمیل برای بررسی حرکات سایر حشره‌های کوچک نیز کمک گرفت.

منبع : فارنت

ارسال نظرارسال نظر


مطالب مرتبط